Põlvevalu levinumad põhjused ja lahendused
Põlvevalu on üks sagedasemaid liigeseprobleeme, millega inimesed füsioterapeudi poole pöörduvad. Põlved kannavad meie keha raskust ja on igapäevaselt suure koormuse all, mistõttu võivad erinevad tegurid põhjustada valu ja ebamugavust. Siin on lühidalt äratoodud põlvevalu levinumaid põhjuseid ning mõned võimalikud lahendused. Enamasti saab esmase testimise läbi viia füsioterapeut, kes vajadusel suundab edasi ortopeedi vastuvõtule.
1. Ülekoormus ja korduvad liigutused
Sportlastel, füüsiliselt aktiivsetel inimestel ja ka töö tõttu pikka aega püsti seisjatel võib tekkida põlve ülekoormus. Pikalt korduvad liigutused, näiteks jooksmine või kükitamine, võivad viia kõõluste, kõhrede ja lihaste ärrituseni. Levinumad probleemid on siin patellofemoraalne sündroom ja Osgood-Schlatter’i tõbi.
Lahendus: Mõistlik koormuse doseerimine, piisav puhkus ning individuaalselt määratud harjutused aitavad ennetada ja leevendada ülekoormusest tingitud valu.
2. Traumad ja vigastused
Põlvevigastused, nagu sidemete rebendid (eesmise ristatisideme rebend) või meniski vigastused, tekivad sageli spordi või äkiliste liigutuste tagajärjel. Vigastused võivad põhjustada turset, valu ja liikumispiiranguid.
Lahendus: Vigastuse raskusest sõltuvalt võib olla vajalik füsioteraapia, tugisidemed või isegi kirurgiline sekkumine. Füsioterapeut saab viia läbi esmase hindamise ja aidata taastumisel spetsiaalsete harjutustega.
3. Artroos ja kõhre kulumine
Vanusega võib põlveliigese kõhr kuluda, põhjustades osteoartroosi ehk liigese kulumist. See seisund põhjustab valu, jäikust ja liikumisvõime langust, artroosile on omane liigese öibe valulikkus.
Lahendus: Füsioteraapia, lihaste tugevdamine, toitumise jälgimine ja vajadusel ortopeedilised abivahendid aitavad leevendada sümptomeid ja parandada elukvaliteeti.
4. Põletikulised liigesehaigused
Sellised haigused nagu reumatoidartriit ja podagra võivad põhjustada põlveliigese põletikulist ärritust, turset ja valu. Need on autoimmuunsed või ainevahetuslikud haigused, mis vajavad spetsialisti sekkumist.
Lahendus: Õigeaegne diagnoos ja ravi, füsioteraapia ning sobiv füüsiline aktiivsus võivad aidata valulikkust vähendada ja liikuvust parandada.
Millal pöörduda spetsialisti poole?
Kui põlvevalu kestab pikemat aega, kaasneb turse, punetus või liikumispiirangud, on soovitatav pöörduda füsioterapeudi või ortopeedi poole. Õigeaegne diagnoos ja ravi aitavad vältida kroonilisi probleeme ning taastada liikuvust ja elukvaliteeti.
Kui Sul on mure põlvevaluga, võta meiega ühendust ning leiame koos sobiva lahenduse!
Firmast
Füsioteraapia Kliinik OÜ on 2011. aastal loodud ettevõte, mille spetsialistid on tunnustatud Eesti spordifüsioterapeudid.
Kliiniku spetsialistid aitavad leida lahenduse erinevatele skeletilihassüsteemi probleemidele, on selleks
siis igapäevategevusi või sportimisharrastusi piirav valu, lihasjõudluse langus, liigesliikuvuse piiratus
või muu probleem.
Praktikas on sagedasemad füsioterapeudi poole pöördumise põhjused lihaspinged, valulikkus alaselja
ja kaela piirkonnas, samuti valulikud õla-ja põlveliigesed.
Kontaktandmed
OÜ Füsioteraapia Kliinik
Registrikood: 12149635
KMKR: EE101495255
Swedbank: EE082200221053152027
E-post: info@fysioteraapia.ee
Aadress: Veerenni 51 II korrus, Tallinn
Meie meediakajastus ja palju kasulikku infot: https://www.facebook.com/fysioteraapiakliinik
Tegevusluba: L06512
Info ja registreerimine: +372 699 6515